După Frankfurt, Leipzig, Paris și Londra, „Cele mai frumoase cărţi 2013” ajung la Palatul Culturii din Tîrgu Mureş
• cărţile selectate în concursul naţional de design de carte, ediția 2013
• 19 – 25 septembrie 2014, Palatul Culturii, Tîrgu Mureş
• eveniment special, în cadrul Salonului de carte Bookfest
În perioada 19 – 26 septembrie 2014, Palatul Culturii din Tîrgu Mureş este gazda expoziţiei de design de carte „Cele mai frumoase cărţi”, organizată în cadrul evenimentelor speciale ale Salonului de carte Bookfest.
Asociaţia pentru Performanţă şi Cultură expune toate cele 39 de cărţi româneşti finaliste în concursul naţional de design de carte, selectate de juriul proiectului în 2013. Fiecare dintre acestea reprezintă exemple de obiecte frumoase, în care concepția grafică, ilustraţiile, calitatea tiparului, poveştile şi senzaţia tactilă îndeamnă la lectură.
Evenimentul este realizat cu sprijinul Asociaţiei Editorilor din România și al Consiliului Judeţean Mureş, în calitate de organizatori ai Salonului de carte Bookfest.
“Programul ediției de la Tîrgu Mureș, a Salonului de carte Bookfest include mai multe evenimente speciale. Printre acestea, expoziția celor mai frumoase cărți din România aduce la Palatul Culturii volume care s-au bucurat de aprecierea publicului din toate marile capitale europene. Mă bucur că județul Mureș găzduiește astfel încă un program cultural de excepție”, a declarat Președintele Consiliului Județean Mureș, Ciprian Dobre.
Proiectul reinstituie designul de carte ca reper în relația cititorului cu cartea. Invităm cititorul să descopere cărţi frumoase, fie ele ilustrate, fie cărţi de fotografie, cărţi de beletrisctica, albume şi chiar cărţi tehnice, să se bucure de atingerea unor hârtii speciale, de frumuseţea unor pagini încadrate cu măiestrie, a unor coperți provocatoare.
În cadrul ediţiei 2013, juriul a selectat 39 de volume şi a acordat 8 premii. „Cele mai frumoase cărţi 2013” au fost expuse în Bucureşti, Cluj-Napoca, Iaşi, Timişoara, iar în străinătate au fost prezentate la târgurile internaţionale de carte: Frankfurt (octombrie 2013), „Best Book Design from all over the World” la Târgul de Carte de la Leipzig/Stiftung Buchkunst (martie), Salon du Livre Paris (martie), ICR Londra (aprilie), urmând şi Târgul de Carte de la Göteborg (septembrie) şi Târgul Internaţional de Carte Barcelona (octombrie).
„Cele mai frumoase cărţi” este un proiect cultural cu desfășurare anuală, dedicat designului de carte, dimensiunii artistice a cărţii, văzută ca obiect. Organizăm concursul național de design de carte, finalizat cu o expoziţie a celor mai frumoase cărți din România. Competiția este integrativă – se pot înscrie, în secțiuni separate, atât cărţile în tiraj mare, cât și cele în tiraje reduse, relevant fiind că punctează potențialul cărții, ca mediu de exprimare artistică. În concursul național de design de carte, editurile, graficienii sau ilustratorii de carte din România şi Republica Moldova pot înscrie cărţi apărute în ultimul an.
Ediţia “Cele mai frumoase cărți 2014” se află în plină desfăşurare, rezulatele jurizării urmând să fie anunţate pe 24 septembrie. Membrii juriului sunt: Arina Stoenescu, Timotei Nadasan, Daniela Chiorean, Alexe Popescu, Anca Mihulet, Mihaela Paraschivu şi Corinne Trovarelli.
Proiect cultural finanțat de: Administraţia Fondului Cultural Naţional
Parteneri: Institutul Francez din București, UNARTE, Asociația Editorilor din România, Uniunea Editorilor din România, Institutul Cultural Român, Galeria Posibilă, Clubul Ilustratorilor, Asociația Idioma, Cărtureşti, Global Mindscape, Arta Grafică, Agressione, Sappi, Asociația Da’ De Ce,
Radio France Internationale România, Radio România Cultural, Observator cultural, Liternet, Dilema Veche, 24 FUN, Modernism, Hyperliteratura, Igloo, Agenţia de carte, Bookaholic, Librăria Kyralina, B24kids, Calendarul Magic, Copilul.ro, SuntPărinte.ro